Obchody Światowego Dnia Tai Chi i Qigong zapoczątkowane zostały w USA w roku 1999. Inicjatorem był Bill Douglas ze szkoły Guangping Tai Chi w Kalifornii. Podstawową formą obchodów stały się otwarte plenerowe spotkania, organizowane niezależnie przez różne szkoły Tai Chi, Qigong i podobnych chińskich systemów, tak by było jak najwięcej miejsc, gdzie ludzie ćwiczą, i by jak najwięcej osób mogło dołączyć do wspólnych ćwiczeń. Tego dnia “fala Tai Chi” przetacza się przez cały glob.

Początkowo imprezy odbywały się w przedostatnią sobotę kwietnia, potem ze względu na głosy, że w wielu miejscach w północnej Ameryce i Europie aura nie jest wówczas jeszcze zbyt sprzyjająca, zostały przeniesione na ostatnią sobotę kwietnia, gdy łatwiej o ładną pogodę.

W Polsce święto zaczęła propagować w roku 2003 Akademia Yiquan Andrzeja Kalisza. Inicjatywę podjęły wówczas także dwie grupy w Białymstoku. W kolejnych latach swoje otwarte plenerowe spotkania zaczęły organizować także inne szkoły w całej Polsce.

W tym roku planowaliśmy tradycyjne otwarte zajęcia plenerowe. Jednak prognoza pogody była raczej odstraszająca. Ponadto termin zbiegł się z rozpoczęciem długiego weekendu majowego, więc część ćwiczących zaplanowała wyjazdy rodzinne. W związku z tym zdecydowaliśmy się zorganizować spotkanie w gronie osób ćwiczących w różnych sekcjach Akademii Yiquan w salce przy ulicy Wąwolnickiej w Warszawie.

Spotkanie stało się okazją do poznania się osób, które ćwiczą u nas w różnych grupach, a także zapoznania się z innymi metodami ćwiczeń, niż te, których się uczą.

Oczywiście ćwiczyliśmy styl Wu (Hao) Tai Chi, a konkretnie formę 37 ruchową. Osoby, które jej jeszcze nie poznały, starały się powtarzać ruchy za resztą uczestników.

Była też okazja, by spróbować na czym polega najbardziej podstawowy wariant tui shou w stylu Wu (Hao) Tai Chi

Tai Chi (Taijiquan), należy do tzw. wewnętrznej rodziny Nei Chia (Neijia), wraz z Pa Kua (Baguazhang) oraz Hsing I (Xingyiquan). Uczestnicy mieli możliwość spróbować także ćwiczeń tych systemów. Na zdjęciu poniżej pierwsza próba wykonania ruchu “pojedynczej zmiany dłoni” z Pa Kua.

A tutaj z kolei wprowadzenie do Hsing I.

Po elementach systemów “wewnętrznej rodziny” sztuk walki, przyszła pora na ćwiczenia Qigong (Chi Kung). Najpierw zajęliśmy się systemem Wu Qin Xi (Zabawy Pięciu Zwierząt), szczególnie dużo uwagi poświęcając formie niedźwiedzia.

Na kolejnym zdjęciu ćwiczenie z formy ptaka.

Do Qigong zalicza się także metodę Yangshengzhuang, której zaawansowaną formą jest tzw. Taniec Zdrowia. Tym razem wykonywaliśmy kilka wariantów ćwiczenia rou fu qiu, by zrozumieć na czym polega tok nauki i treningu prowadzący do etapu swobodnej, a równocześnie harmonijnej improwizacji.

Do zobaczenia podczas kolejnych obchodów Dnia Tai Chi i Qigong!